Ruberit

Kvůli stále vysokému tlaku cen konkurence na úkor kvality materiálu se AQUAIZOL® rozhodl vyrábět nový druh materiálu, nechtěl však jít pod svoji kvalitu materiálu a vyrábět oxidované lepenky jako většina konkurence, proto vyrobil speciální modifikovaný – polymerový materiál – Ruberit, který je ve svých technických a provozních charakteristikách mnohem lepší než materiály od jiných výrobců.

Má tepelnou odolnost až +100 °C a teplotu pružnosti až do -7 °C. Lepenky jsou vyztužené skleněnou tkaninou nebo polyesterovou vložkou. Na horním povrchu je břidlicový nebo bazaltový posyp, na spodním povrchu je ochranná fólie.  Lepenka pro podkladní vrstvu je  z obou stran chráněná ochrannou fólií.

Jaký je rozdíl mezi oxidovaným a naším modifikovaným materiálem?

Pásy, které jsme znali kdysi, v době, kdy ploché střechy získaly u veřejnosti negativní hodnocení, byly vyrobeny z oxidovaného asfaltu. Jednalo se o méně kvalitní pásy, vše bylo veřejností označováno jedním ,,zaklínadlem“ – IPA. Asfalt vzniká destilací ropy a oxidovaný asfalt není nijak dramaticky upravován, jde zjednodušeně o asfalt, kterým ,,probublal“ vzduch – kyslík. Tyto pásy mají poměrně malou teplotní odolnost, a pokud jsou pásy vystaveny sebemenšímu mrazu, jakékoliv dramatičtější ohýbání nebo natahování pásu vede ke vzniku trhlin, což je u hydroizolace velice nežádoucí.

Tyto pásy už jsou nabízeny a používány jen z jednoho důvodu, a to je cena. Ale vezměte do úvahy i fakt, že většina výrobců dává na tento typ pásů záruku jen 2 roky. Pokud si přepočítáte rok záruky na peníze, které jste za pás dali, jde o bezkonkurenčně nejdražší výrobky.

Modifikovaný asfalt je prostě asfalt, do kterého výrobce přidal hmotu/prvek – modifikátor,  díky kterému se mění vlastnosti výrobku (vzhledem k tomu, že jde o chtěnou modifikaci, měly by to být změny k lepšímu). V asfaltových pásech máme dva hlavní  směry modifikace – SBS a APP.

SBS modifikované pásy – jsou modifikovány kaučukem. Dochází ke změně teplotních odolností, a to jak odolnosti proti stékání asfaltové hmoty, tak odolnosti vůči záporným teplotám. Pásy, které odolají ohýbání ještě v -20 °C,  jsou odolné i vůči vzniku trhlin. SBS modifikace dodává asfaltu/pásu elasticitu. Pásy tak dokáží minimalizovat v nejhorším případě i drobnou perforaci nebo, pokud je použijeme jako parozábranu, pěkně obemknout mechanickou kotvu procházející pásem a minimalizovat tak otvor.

APP modifikované pásy – zde dojde přidáním APP modifikátoru hlavně ke zvýšení odolnosti za tepla, běžně až k hranici 115 °C a více. Odolnost za chladu je u APP pásů v ČR běžně směřována k -10 až -15 °C . Jde o plastickou modifikaci, pásy tedy nemají elastické vlastnosti (jestli máte trošičku chaos v pojmech plastický a elastický – plastelína je plastická – uděláte do ní důlek prstem a on tam zůstane. Elastické materiály se vracejí do původního tvaru).

Fyzikální a mechanické vlastnosti materiálu Ruberit

MateriálRuberitRuberit ECO
Bez posypuS posypemBez posypuS posypem
Velikost role (m)15×110×115×110×1
Hmotnost 1 m2 (kg)2,0; 2,53,5; 4,02,54,0
Modefikátoryplastomery
Tepelná odolnost (°C)+100+100+90+90
Flexibilita na tyči (°C)-7-5-5
Horní ochranný krytfilmbřidlice/čedičfilmčedič
Voděodolnostabsolutní

Modifikované materiály Ruberit jsou ve svých technických a provozních charakteristikách mnohem lepší než protějšky od jiných výrobců, přičemž zůstávají konkurenceschopné.

Využití

Materiály značky Ruberit jsou určeny pro hydroizolaci a opravy plochých střech budov pro průmyslové i civilní použití. Pokládání lepenky se provádí standardně hořákem. Před pokládáním by měl být podklad důkladně vyčištěn a vysušen, případně by měl být natřen základním asfaltovým nátěrem. Doporučuje se položit materiál do dvou vrstev – podkladní vrstva a horní vrstva. V případě úplného odstranění staré střešní krytiny a regenerace nové a spolehlivé střešní krytiny se doporučuje použít Ruberit FG -2,0;  Ruberit FG -2,5;  Rubeirt PE -2,0; Ruberit PE -2,5 jako podkladový materiál.